Квіти та вирощування

Каттлея: королева орхідей – особливості догляду, посадки та розмноження для початківців і досвідчених садівників

Каттлею називають королевою орхідей і називають так не дарма, тому, що хто хоч раз бачив цю орхідею , навряд чи залишиться до неї байдужим. Каттлея (Cattleya) – епіфітні або літофітні рослини сімейства Орхідні (Orchidaceae), батьківщиною яких є Південна і Центральна Америка – Мексика, Болівія, Парагвай, Аргентина і Бразилія, де вони зустрічаються на висоті від 0 до 3 тисяч метрів над рівнем моря. Рід названий на честь У. Кэттлея, англійського садівника, який одним з перших почав вирощувати тропічні епіфітні види орхідей. В цей рід включено на даний момент 44 види. Каттлея – симподиальная орхідея, що складається з псевдобульб, які можуть бути різної форми (циліндра, веретена, кулі), має кілька точок зростання, але в процесі розвитку один пагін ставати головним, а інші відокремлюються або всихають. Оптимальною кількістю псевдобульб вважається чотири.

Каттлеі бувають різні: видові (які ростуть у природі) і гібриди (які виводять колекціонери). Спектр запахів каттлей дивно широкий: від запаху цитрусів і конвалій до вишуканого «парфуму» різних відтінків, а є сорти взагалі без запаху.

Завдяки селекціонерам, з’явилися каттлеі немислимою раніше забарвлення і форми квітів, які багатократно посилили їхню привабливість. Тепер можна вибирати від величезних квітів розміром до 15-18 см в поперечнику (крупноквіткові) до мініатюрних розміром всього в декілька сантиметрів (дрібноквіткові). Дрібноквіткові на квітконосі несуть одразу цілий букет бутонів, а крупноквіткові – 2-4 бутона. Як же з нею подружитися і змусити цвісти цю королеву? Адже багато хто думає, що утримувати її важко. Насправді, це не вибагливий вид орхідей, якому зовсім небагато треба.

В одного куща всі бульби з’єднані кореневищем, яке називається ризомою. Саме на ризоме з’являється відросток, покритий лусочками, які в майбутньому виростають у листя. В середині листя утворюється нова псевдобульб з однією або декількома точками росту. У верхній частині бульб є від 1 до 3 шкірястих довгастих листків з тупою виїмчастою верхівкою. Кожна бульба живе 2-4 роки і за сприятливих умов цвіте. Передбачити швидке цвітіння можна по наявності на бульбі чохла, з якого й виростає квітконіс. Квітконіс короткий з 3-5 великими квітками.

Температура і світло

Для успішного змісту каттлею, добре мати засклену лоджію, південної чи західної орієнтації. Каттлея дуже світлолюбна орхідея. На відміну від своїх побратимів погано переносять сонячне проміння, у літній період вони їй просто необхідні для закладання квітів! Сміливо переселяйте каттлеі в літній час на балкон. Має сенс притіняти рослина тільки в тому випадку, якщо температура повітря досягла позначки в 30 градусів. У такому випадку ви можете, або накрити каттлию марлею, або повісити на вікно тюль. Забезпечте каттлеі активну циркуляцію повітря. Вікна в приміщенні, де знаходиться ваша орхідея в літній час бажано тримати відкритими. Якщо ви тримаєте каттлею на вікні, будьте обережні з сонцем. Під прямими сонячними променями без охолодження повітрям, рослина легко може отримати опік.

Рекомендовані температури для Каттлей 16 – 20С. Для гарного цвітіння необхідний перепад денних і нічних температур 5-10 градусовЗимой допустимо зниження нічної температури до 12°С. Прохолодні температури необхідні для формування майбутнього квітконосу в чохлах.

Особливості поливу

Враховуючи те, що каттлее потрібна активна вентиляція, при дотриманні цього правила, вам доведеться досить часто поливати рослину. У спекотну погоду часом, доводиться робити це дуже часто, так як субстрат просихає дуже швидко. Оптимальний метод поливу – занурення. Опускайте горщик з каттлеей в ємність з водою на 10-15 хвилин. Кора має ґрунтовно промокнути. Обов’язково вчасно поливайте каттлею. В іншому випадку вона може так і не зацвісти. Якщо в зимовий час помилки поливу особливо не позначаться на рослині, то в літній час вони можуть виявитися фатальними. Полив цієї орхідеї повинен бути наступним. Якщо каттлея жене новий зростання, то поливати її потрібно досить часто, але в міру просихання субстрату. Полив десь раз на 3-4 дні, якщо літо і спека. Коли ж ваш новий зростання досягне 2/3 свого остаточного розміру і з’явиться вже вкладений лист, поступово збільшуємо сухий період. Поливаємо раз в тиждень. Коли з чохла з’являються бутони і досягають в розмірі 1-2 см, поливу знову раз в 3-4 дня.

Добрива

Удобрювати каттлею потрібно в період виходу нового зростання, коли з’являються бутони, удобрювати припиняємо. Ваше завдання, на етапі вигонки нового зростання, дати каттлее оптимальну кількість води і добрив. Так, як якщо переборщити і з першим, і з другим, каттлея не зацвіте, може з’явитися порожній чохол або піти в зростання новий зростання, тоді як колишній не процвіте. Обприскувати каттлею не потрібно, так, як від цього вона може захворіти і постраждати.

Пересадка

Ця орхідея вкрай негативно реагує на пересадку, але все одно іноді доводиться проводити дану процедуру. Навіть у тому випадку, якщо її дуже обережно перевалити в нову ємність, то все одно на відновлення піде дуже багато часу. Необхідність пересадки визначається станом субстрату. Каттлея не переносить щільний, окислене субстрат. Також зазвичай ці орхідеї швидко розростаються, корені можуть обплести горщик, а псевдобульби, що розрослися в різних напрямках, ростуть десь уже далеко від горщика, а в горщику залишаються тільки старі псевдобульби з відмерлими вже корінням. Пересадку зазвичай проводять раз в 2-3 року.

Пересадку рослин здійснюють перед початком появи коренів на нових пагонах. До пересадки необхідно визначити: ділити рослина або не ділити. При пересадці потрібно залишати не менше 5-ти псевдобульб в горщику. Після пересадки рослини не поливають кілька днів! Ємність для посадки можна використовувати будь-яку, але найчастіше квітникарі вибирають напівпрозорі горщики із пластику, які не поглинають світло. Проте краще всього орхідея росте в горщику з глини, який не покритий глазур’ю:

  • Саджаючи рослина, видаліть всі гнилі корінці і сухі лусочки з ростов – цим ви відкриєте нирки зростання.
  • Садіть рослина старим зростанням ближче до краю, а молоді ростки і нирки повинні мати місце для подальшого зростання. Посадка повинна бути не пізно: нирки зростання повинні знаходиться над субстратом, також не слід закапувати старі бульби.
  • При посадці рослини без коренів обов’язково укріпіть його, щоб орхідея не хиталася в горщику. Це робиться для того, щоб нові корінці не травмувалися.
  • Не треба чекати корінців від старих ростов. Поки не виросте новий ріст корінців не буде, каттлєї ростять коріння в основному з нових паростків.

Грунт

Каттлеям треба, щоб їх коріння регулярно висихали по всьому об’єму горщика. В іншому випадку коріння просто можуть почати гнити. Тому субстрат для каттлей повинен забезпечити просихання ВСЬОГО горщика. В великому горщику, де просихання ускладнено, на дно кладуть шар дренажу (камінчики, керамзит або велику кору) товщиною до половини, а іноді і 2/3 висоти горщика.
Рекомендуємо найпростіший і багаторазово перевірений на практиці субстрат: шматочки чистої соснової кори розміром 1-2 див.

Розмноження

Каттлею розмножують діленням куща, яке проводять спільно з пересадкою рослини в свіжий субстрат (1 раз в 3 або 4 роки). Найкраще розділяти квітка незадовго до появи молоденьких коренів. Купуючи рослину, в першу чергу ви повинні звернути увагу на кількість бульб, так, як доросла рослина, готове до цвітіння, повинно мати не менше 3-4 бульб. Купуючи цю орхідею, добре подумайте, де і як ви будете її утримувати.