Діти від різних шлюбів. Немає проблем!
У сучасному суспільстві розлучення, на жаль, не рідкість, і вступ батьків у нові відносини часто залишає дітей «за бортом» шлюбу. Однією з актуальних проблем сучасних сімей сьогодні є ставлення батьків до дітей від різних шлюбів.
Діти завжди рідні
Незважаючи на старання, багато батьки демонструють неоднакове ставлення до дітей від різних шлюбів. У чому причини?
Не секрет, що розлучення є серйозною психологічною травмою для подружжя: руйнується звичний світ, і жінка, що залишилася з дітьми, за відсутності моральної та матеріальної підтримки з боку рідних і близьких, може переносити негативні емоції на дитину, нагадує їй чоловіка. А коли з’являється можливість влаштувати особисте життя, мама може сприймати сина або дочку як тягар на шляху до щастя.
Для дитини цей період стає драмою: він розуміє, що втрачає тісний зв’язок з матір’ю, яка проявляє теплі почуття до чужого чоловіка. А коли в сім’ї народжується дитина, і йому віддається вся увага, діти від минулого шлюбу отримують психологічну травму. Приблизно в таку ж ситуацію потрапляють батьки, які виховують дітей самотужки.
Пам’ятайте про те, що діти не винні в тому, що ви не змогли зберегти шлюб, вони мають право на щасливе дитинство і дуже потребують вашої любові!
Ми – сім’я: що потрібно, щоб вона була міцною
Існує думка, що діти від попередніх шлюбів є чи не основною причиною розладів у сім’ї. А як йдуть справи насправді? Сімейні психологи впевнені, що серйозні проблеми криються зовсім не в дітях.
Наприклад, якщо до народження загального дитини новий чоловік не намагався або не захотів налагодити контакт з дитиною від попереднього шлюбу, то в майбутньому на цьому ґрунті завжди будуть виникати труднощі і конфлікти. Сварки між зведеними братами і сестрами часто виникають і тоді, коли батьки явно виділяють однієї дитини і принижують іншого. Якщо батьки не виявлять мудрість і терпіння, якщо не вироблять спільну стратегію поведінки, то взаємні звинувачення і конфлікти між подружжям, поява депресивних станів у одного або декількох дітей не змусять себе чекати.
Мама може. . .
Як це ні дивно, але на думку психологів, врятувати шлюб, вибудувати добрі стосунки між зведеними братами і сестрами може. . . МАМА! Зрозуміло, якщо їй вистачить мудрості і терпіння. Дорогі матусі, якщо ви хочете, щоб ви і ваші діти від попередніх шлюбів і малюки, народжені в нових відносинах, були щасливі, докладете всіх зусиль для цього! Ви це можете!
Почнемо з того, що не потрібно розділяти дітей. Постарайтеся зробити так, щоб вашої уваги вони отримували приблизно однаково. Обов’язково практикуйте індивідуальне спілкування з кожною дитиною як мінімум 30 хвилин в день, щоб зрозуміти, який у нього настрій, заспокоїти, якщо він хвилюється, дізнатися про його проблеми або просто поговорити по душах.
Мамі потрібно стежити за своєю поведінкою і контролювати емоції, навіть якщо вони в деяких випадках можуть зашкалювати. Кожна жінка, любляча мати повинна розуміти, що ваші діти не винні в невдалих спробах мами побудувати сім’ю. Не перекладайте на них відповідальність і не зривайте злість, коли вам погано і важко.
Не відмовляйтеся від допомоги бабусь і дідусів – вони можуть допомогти вам побудувати нові сімейні відносини. Поговоріть з ними по душам і чітко визначте свою позицію – не розділяти дітей, не виділяти «любимчиків».
Запам’ятайте, якщо ви хочете побудувати гармонійні стосунки з чоловіком і дітьми, вирази типу «не вказуй, як мені виховувати свою дитину, виховай краще за своїх! » неприпустимі. Навпаки, всіляко підтримуйте інтерес нового супутника до вашої дитини і самі проявляйте інтерес до його дітям, підкреслюйте важливість цих стосунків для вас. Причому неважливо, живуть ці діти разом з вами або ваш обранець є «недільного» татом, і його діти приходять до вас на вихідні.
Зближення сім’ї сприяють сімейні свята, спільні розваги і походи в гості. Якісь традиції можуть здатися дитини в новій сім’ї незвичайними, і він виявиться не готовий до них, тому постарайтеся з’ясувати, що саме подобається і що не подобається дітям. Намагайтеся організовувати заходи, які приносять задоволення всім без винятку.
Дисципліна в «змішаній родині»
Питання дисципліни є невід’ємною частиною життя і звичайних, і особливо «змішаних» сімей.
Батьки часто вирішують питання, хто повинен «відповідати» за дисципліну. Повинен вітчим контролювати дітей дружини, або вона повинна сама вирішувати цю проблему, чи потрібно це робити разом? Коли треба приступати до виховання?
Зрозуміло, батьки повинні разом виховувати дітей. Однак перехід до спільного виховання повинен бути поступовим. Дайте всім – і дітям, і дорослим час, щоб звикнути до нових ролей, дізнатися звички і характер один одного.
Намагайтеся вирішувати всі питання мирно і справедливо.
Щоб уникнути конфронтації, треба використовувати всі інструменти «домашньої дипломатії». Спілкуйтеся з дитиною на рівних, завжди чітко позначайте свою позицію, а також наводите аргументи «чому так, а не інакше».
Загальний дитина: стрес або радість
Старші діти в більшості випадків сприймають появу малюка, як перешкоду. Усвідомлення того, що навколо цього немовляти тепер крутиться весь світ, часто викликає у дітей ревнощі і заздрість.
Щоб старші діти «взяли» малюка, не поспішайте позбавляти їх дитинства, залучати до зміни памперсів, які неприємно пахнуть, не змушуйте часто сидіти або гуляти з ним. Дайте час, щоб вони самі перейнялися до дитини ніжними почуттями, розкажіть про позитивні сторони ситуації (як здорово, коли є рідна людина, як він любить свою сестричку або братика). Хваліть дітей за прояви любові і ніжності до малюка. «Подивись-но, як він тобі посміхається», «тільки почувши твій голос і відчувши твої дотики, дитина засинає» і т. д. При такому підході зовсім скоро на «агуканье» або плач молодшого братика або сестрички вони будуть поспішати без вашого прохання.
Взаємна повага
Батькам варто пам’ятати, що в «змішаній» сім’ї не потрібно примушувати дітей дружити, але потрібно говорити про взаємну повагу, бо саме воно є тим фундаментом, на якому будується міцна сім’я. Поважайте один одного, не осуджуйте за спиною, не шукайте промахи там, де їх немає, не придумуйте негативні пояснення вчинків домочадців.
Батьки, які повторно вступають у шлюб, повинні прийняти всі заходи для налагодження гармонійних стосунків у родині, де дитина або діти від попереднього шлюбу не будуть відчувати себе нелюбимими і відкинутими.