Город та сад

Огірки: вибір найкращих сортів, рекомендації щодо посадки та догляду для забезпечення багатого врожаю протягом усього сезону

Вибираючи сорти огірка для свого городу, навіть досвідчений садівник може розгубитися, адже сьогодні спеціалізовані і інтернет магазини пропонують величезну різноманітність насіння. Щоб прийняти зважене і обдумане рішення, для початку потрібно дізнатися за якими критеріями різні сорти можна класифікувати.

Класифікація огірків

За цим критерієм огірки діляться на три типи. Салатні – ті, у яких ніжна шкірка ніжна консистенція м’якоті. Засолювальні – це ті, у яких більш щільна шкірка і м’якоть. І огірки універсального призначення з ніжною шкіркою і щільною м’якоттю.

За місцем вирощування

Огірки можна вирощувати у відкритому ґрунті, теплицях та з використанням тимчасових укриттів. По термінах надходження свіжої продукції:

 • Ранньостигла група – на дозрівання потрібно 37-40 днів;
 • Середньорання група – на дозрівання потрібно 40-45 днів;
 • Середньостигла група – 45 і пізніше;
 • Пізньостигла група – більше 50 днів на дозрівання. Підходить тільки для південних регіонів.

Перевірені сорти огірків

 • «Делікатес» – це салатний сорт з середньоранньої групи дозрівання. У огірків цього сорту звичайний тип зав’язі – в одній пазусі утворюється один огірок.
 • «Торнадо» – це гібридний сорт, який добре підходить для салатів. Огірки цього сорту відносяться до середньоранньої групи дозрівання. Процес запилення у цього сорту проходить без участі бджіл, так що він добре підходить для теплиці. Тип зав’язі у нього пучковий – в одній пазусі утворюється 2-3 плода.
 • «Государеве замовлення» – засолювальний сорт ранньостиглий. Незважаючи на те, що цей сорт теж самозапильний, він також добре підходить для посадки у відкритий грунт.
 • «Чернігівський корнішон» відноситься до універсального типу за призначенням і є сортом зі звичайним типом зав’язі. Він підходить для вирощування у тимчасових укриттях. За типом дозрівання це середньоранній сорт.
 • «Санькина любов» – ранньостиглий сорт з білим забарвленням шипів. Хоча він запилюється бджолами, також підходить для вирощування в захищеному грунті. Але в такому разі вирощувати його потрібно разом із сортом, у якого чоловічий тип цвітіння. Це сорт суперпучкового типу зав’язі – в междоузлье формується від 4 до 8 і більше зав’язей.
 • «Вірність» – це ранньостиглий сорт. Окраска шипів у огірка чорна. Сорт, запилюваний пчелами, суперпучкового типу зав’язі.
 • “Таганай”. Універсальний за типом призначення сорт. Окраска шипів біла. Тип зав’язі суперпучковий. Сорт самозапильний, тому ідеально підходить для вирощування у теплиці.
 • «Брат з півночі» – засолювальний сорт ранньостиглий. Забарвлення шипів біла. Тип зав’язі пучковий. Добре підходить для вирощування з використанням тимчасових укриттів.
 • «Дніпро» – це середньостиглий сорт з чорним забарвленням шипів. Тип зав’язі у цього сорту пучковий, і він добре підходить для посадки у відкритому грунті.

Скільки огірків варто посадити

При середньому догляді з одного квадратного метра можна зібрати близько 5 кг огірків, незалежно від того, вирощуються вони у теплиці або у відкритому грунті. На один кв. м припадає 2,5 рослини. Виходячи з цього, розрахуйте, скільки кущів огірків потрібно для вашої родини. Здебільшого садивного матеріалу повинні бути перевірені сорти, а на нові залиште не більше 20%.

Терміни посадки і терміни дозрівання

Щоб забезпечити себе безперебійним надходженням свіжих огірків з кінця травня і до кінця жовтня, на своїй ділянці використовуйте різні сорти з усіх груп стиглості (від ранньостиглої до середньостиглої). Огірки сильно схильні до різних грибкових захворювань, тому життя рослин закінчується раніше терміну. Щоб і у вересні на столі були свіжі огірочки, садіть огірки в кілька строків. Останній строк посадки – кінець червня.

Вибір сортів огірків для нового сезону може бути складним завданням навіть для досвідчених садівників, адже сьогодні магазини пропонують величезний асортимент насіння. Щоб зробити правильний вибір, важливо знати, як сорти огірків класифікуються. Вони поділяються на салатні, засолювальні та універсальні, а також за місцем вирощування: у відкритому ґрунті, теплицях або під тимчасовими укриттями. Для різних умов і потреб існують перевірені сорти огірків. Наприклад, салатний сорт «Делікатес» належить до середньоранньої групи дозрівання, тоді як гібридний сорт «Торнадо» підходить для теплиць через своє самозапильне властивість. Серед засолювальних сортів виділяється «Государеве замовлення», який також є ранньостиглим і самозапильним, а для універсального використання підходять сорти як «Чернігівський корнішон» і «Таганай».

Щоб забезпечити стабільний урожай огірків протягом всього сезону, важливо правильно розрахувати кількість рослин. На один квадратний метр припадає 2,5 рослини, з яких можна зібрати близько 5 кг огірків. Рекомендується висаджувати здебільшого перевірені сорти, залишаючи лише до 20% нових для експериментів. Важливо враховувати не тільки кількість, але й терміни посадки, щоб мати свіжі огірки з кінця травня до кінця жовтня. Огірки схильні до різних грибкових захворювань, тому їх життєвий цикл може бути коротким. Щоб продовжити період збору врожаю, огірки потрібно садити в кілька строків, останній з яких — у кінці червня. Це дозволить мати свіжі огірки навіть у вересні. Обираючи різні сорти з різних груп стиглості, можна забезпечити себе свіжою продукцією на весь сезон.