Діти та виховання

Чи відрізняються немовлята хлопчики і дівчатка: основні міфи, реалії та рекомендації для батьків

Вважається, що стать дитини впливає на її розвиток ще під час вагітності. Згідно з народними прикметами, живіт матері має різну форму залежно від статі майбутньої дитини, а перші рухи відчуваються з різних боків. Хоча ці теорії науково не підтверджені, вони продовжують передаватися з покоління в покоління. У перший рік життя малюка багато особливостей його поведінки та розвитку часто пояснюються різницею між хлопчиками та дівчатками. Але чи справді ці відмінності такі значні, і чим дійсно відрізняються новонароджені хлопчики та дівчатка, крім очевидних статевих ознак? Розглянемо найбільш поширені переконання про відмінності між немовлятами різної статі. Деякі люди вважають, що новонароджені дівчатка міцніші за хлопчиків, хоча насправді стан здоров’я дитини залежить від багатьох факторів, таких як здоров’я матері, медична допомога та умови життя. Інші переконані, що дівчатка в перший рік життя ростуть повільніше, ніж хлопчики, хоча межі норми зростання дуже варіативні для обох статей.

Ще одним поширеним міфом є те, що хлопчики відстають у розвитку від дівчат на 2-3 місяці, пізніше починають ходити та повільніше освоюють мову. Проте немає достовірних досліджень, які доводять, що розвиток дитини залежить від статі. Індивідуальні темпи розвитку більше залежать від психологічної обстановки в сім’ї та умов виховання. Що стосується емоційної чутливості, дехто вважає, що дівчатка більш чутливі до емоцій оточуючих і звуків, тоді як хлопчики більше зосереджені на взаємодії з предметами. Насправді ж жодному немовляті предмет не замінить живого спілкування. Особливості темпераменту і характеру дитини відіграють більшу роль, ніж її стать.

Найбільш поширені переконання: чим відрізняються немовлята хлопчики і дівчатка

  • Новонароджені дівчатка міцніше хлопчиків. Насправді: стан здоров’я новонародженого залежить від багатьох факторів: здоров’я матері, впливу лікарських засобів, які вона приймала, стресових ситуацій, якості медичної допомоги. Стать дитини не лідирує у цьому списку.
  • У перший рік життя ростуть повільніше хлопчиків. У середньому дівчинки додають 16 см, хлопчики – 17. Насправді: дійсно, в середньому хлопчики народжуються крупніше і в перший рік життя демонструють більш високі темпи зростання. Але межі норми дуже варіативні, як для хлопчиків так і для дівчаток. Тому навіть в одній родині сестричка може за перший рік вирости сильніше, ніж брат. І мініатюрні хлопчики, і великі дівчинки – зовсім не рідкість.
  • Хлопчики на 2-3 місяці відстають у розвитку від дівчат. Пізніше починають ходити, повільніше освоюють мова. Насправді: немає достовірних досліджень, які доводять, що розвиток дитини залежить від статі. Кожна дитина індивідуальна і розвивається своїми темпами. Набагато більше на них впливає психологічна обстановка в сім’ї, умови, в яких росте малюк і те, скільки часу і уваги приділяють йому батьки. До того ж, будь-якої статі дитина до року може ще не почати ходити і осмислено вимовляти слова – це варіант норми. Тому на першому році життя висновки про відмінності у розвитку дівчаток і хлопчиків робити передчасно.
  • Дівчатка більш чутливі: до емоцій оточуючих, до звуків. Їх легше заспокоїти ласкавим голосом, колискової. Насправді: Легше заспокоїти дитину, коли він ситий і здоровий, одягнений в сухий підгузник і зручний одяг. Безумовно, прекрасна половина людства більш чутлива і емоційна, але в дитячому віці різниця між хлопчиками і дівчатками в цьому плані незначна.
  • Хлопчики в перший рік життя дивляться на маму вдвічі рідше, ніж дівчатка. Насправді: хотілося б подивитися на цей диво-прилад, який фіксував погляди хлопчиків і дівчаток і враховував похибки в розрахунках у вигляді умов проживання, способу годування, кількості членів сім’ї в цілому. Мабуть, мамам хлопчиків є що відповісти на таке спірне заяву.
  • Дівчаткам цікавіше взаємодіяти з людьми: дивитись на обличчя, слухати розмови, ловити емоції. Хлопчикам – з предметами: грати на розвиваючому килимку, чіпати підвішені брязкальця, стежити за рухом мобіля. Насправді: ні одному немовляті предмет не замінить живого спілкування. Когось із малюків легше захопити іграшкою, комусь потрібна присутність мами в режимі 24 на 7, і ніяким мобілем його не проведеш. Особливості темпераменту і характеру дитини в цьому випадку позначаються сильніше, ніж статева приналежність.

Можливо, частина цих теорій з’явилася з-за того, що довгий час до хлопчикам і дівчаткам спочатку було прийнято ставитися по-різному. Хлопчика треба було виростити “справжнім чоловіком”, не допускаючи прояви емоцій. Звідси всі ці “хлопчики не плачуть”, “що за тельячьи ніжності”, “не будь дівчиськом”. А дівчинку треба було виховати чуйною, турботливою, гарною господинею і витонченою натурою.

Але сьогодні ми прекрасно знаємо, що і хлопчики, і дівчатка однаково потребують батьківської любові, уваги і турботи. А вже від алергії точно ніхто не застрахований. Якщо батьки схильні до алергії, а дитина знаходиться на штучному вигодовуванні, зверніть увагу на Запобігти алергію набагато легше, ніж лікувати.