Діти та виховання

Чи потрібно вчити дитину малювати: керівництво для батьків по етапах розвитку та підтримки творчих здібностей від 2 до 8 років

Я почала вчитися малювати досить пізно, після закінчення школи. Одного разу я вирушила на пленер з групою одного з московських ліцеїв. Для мене подібний захід було рідкісним святом, якого я дуже чекала, але саме цей досвід залишив розчарування і багато питань.

Збиралася група дуже довго, так довго і болісно ми добиралися до місця малювання в парку Коломенське. Діти йшли важко, навантажені етюдником і планшетами, з явним небажанням, багато в навушниках, занурені в себе. В точці малювання розташовувалися, як доведеться, ракурс не вибирали. По інструкції викладача діти почали робити ескізи, в одній і тій же послідовності набирати аквареллю фоновий тон і подмалевок. Викладач ходила між дітьми і як мантру повторюючи слова про «необхідність вохристій підкладки» у пейзажі з яскравим сонячним світлом, про «різницю тони і квітів поблизу і вдалині» і т. д. Пейзажі виходили настільки схожими, що ні у кого не виникало бажання уважніше вивчити роботи однокласників. Через півтори години діти зібралися додому. Мій етюд здавався мені незакінченим і викликав почуття незадоволеності. Часу, виділеного на заняття, явно не вистачало. Я залишилася.

Згадуючи про це, я найбільше дивуюся поведінці дітей. Не було ні веселої біганини, ні радісних вигуків «Подивися, я намалював! », ні яких-небудь проявів емоційної цінності їх роботи. Відбувається швидше нагадувало урок фізкультури, протягом якого повторюються потрібні вправи. Чи навчаться ці діти малювати? На рівні механічних навичок, так. Чи вони будуть любити це заняття, вкладати в нього душу, зможуть створити твори мистецтва? Питання відкрите.

Так потрібно починати вчити малюнку з дитячого віку? Чому саме можна навчити і в якій формі? Які умови сприяють творчому розвитку, а які призводять до відмови? Відповіді на ці непрості питання починаються з розуміння, що таке малювання для дитини.

Малювання – форма символічного, образного мислення. Дитина малює не предмет, а образ, узагальнене знання, враження від предмета, відображає в малюнку емоційні переживання, робить акцент на рисах, які мають для неї емоційне значення. Кожен малюнок – своєрідний автопортрет. Дитина внутрішньо переробляє подія, яке сталося в його житті, і відображає на папері. Художній образ вміщує в себе значно більше емоційної інформації, ніж дитина в силу віку в змозі передати за допомогою мови, тому є ефективним засобом регуляції емоції.

Зображувальна діяльність має і фізіологічний сенс. З 2-3-х років малювання стає одним із засобів становлення і вдосконалення зорово-просторового сприйняття, моторики, бере участь у формуванні пізнавальних образів, допомагає координувати сприйняття і рухові акти. Всупереч поширеному переконанню, що малювання є правопівкульного функцією, цей процес передбачає активну участь всіх відділів мозку і сприяє поліпшенню процесів межполушарного взаємодії. Користь і необхідність образотворчої діяльності для дітей очевидна. Але варто дорослим штучно її стимулювати, втручатися в результати настільки тонкої душевної роботи? І якщо варто, то коли і в якій формі?

2-3 роки: початок творчої подорожі малювання для наймолодши

Починаючи з 2-х років більшість дітей активно малюють. Їх перші «каракулі» відображають становлення «Я» як джерела активності та продуктивних дій. Сам процес і результат – сліди на папері – доставляють дитині задоволення і радість.

Як допомогти

Від дорослого на даному етапі потрібно лише емоційне участь («Відмінно, мені подобається! ») і забезпечення достатньою кількістю паперу. Дорослим можуть здатися зображення безглуздими, і вони можуть почати нав’язувати дитині своє бачення, показувати, «як треба» або лаяти за випадковий виїзд олівця поля паперу. У кращому випадку, дитина не зрозуміє, чого від нього хочуть, в гіршому – почне відчувати, що робить «перші кроки» як «неправильно» і втратить впевненість.

4-5 років: схематичне зображення об’єктів, розвиток візуальних узагальнень та підтримка творчої свободи

До 4-5 років дитина починає зображати об’єкт схематично, виділяючи найбільш суттєві ознаки. Наприклад, відомий «головоног»: дитина явно акцентує увагу на найбільш важливому для нього: голова, обличчя. У цьому віці дитина не прагне намалювати схоже, візуально достовірно, зате з гордістю ділиться своїми знахідками та візуальними узагальненнями. Малюнки дітей цього віку максимально чесні і вільні, і маленькому автору будуть вкрай неприємні втручання, а тим більше виправлення. Скарги батьків, що дитина закинув малювання після невдалого заняття у дитячому садку, часто пов’язані саме з цим.

Як допомогти

Не використовуйте допомоги з малювання

Сучасні освітні програми орієнтовані на результат: відпрацювання навичок, засвоєння правила, поліпшення формальних ознак діяльності дитини: навчити малювати людину, освоїти стрибки в довжину і кидання м’яча і т. д. В розрахунок не береться розуміння дитиною процесу або явища, захоплення дитини якою-небудь діяльністю, а тільки виконання інструкцій. Подивіться на сучасні посібники з образотворчої діяльності: це інструкції та зразки «правильного» малювання з «гарним» результатом, але не вимагають самостійного осмислення: обвести по шаблону, зафарбувати за номерами, з’єднати лінії по точкам. Що дасть повторення шаблону, крім механічної тренування навичок, які дитина не усвідомлює? Дитина напрацює їх самостійно, якщо буде просто багато малювати. А як він навчиться винаходити свої способи кодування графічної об’єктів, стиль зображення, «почерк» лінійного малюнка? На це здатна тільки людина з фантазією та вмінням покладатися на власний досвід і висновки.

Шукайте «свого» педагога

Якщо ви все-таки хочете навчати дитину малювання, уважно поставтеся до вибору педагога. Вдумливий і чуйний педагог ніколи не буде вчити дітей за шаблоном і лаяти за синього коня або трехногую птицю. Навпаки, підтримає авторське рішення і допоможе усвідомити його виразну цінність. Хто ж може порахувати ноги птиці, яка так швидко біжить, що вони так і миготять? Може бути це засіб зображення руху? А як зробити кінь міфічну, казкову, задумливою, зникає вдалині? Так чи випадково обрано синій колір? У дитини є і свої асоціації і пояснення цих рішень, варто тільки запитати і шанобливо поставитися до його позиції. Чим більше підтримки, поваги й уважного ставлення до пошукової творчої роботи отримає дитина в цьому віці, тим міцніше буде його бажання розвивати і вдосконалювати свої образотворчі здібності. Навпаки, жорсткі вимоги, гонитва за зовнішніми красою і прийнятими правилами рано чи пізно викличуть нудьгу, опір і відмова.

Організуйте робочий процес

Діти часто нетерплячі та діють ситуативно, легко захоплюються грою з ефектами техніки і матеріалами, забуваючи про мету. Тому одна з важливих складових дитячих занять малюванням – хороша організація:

  • влаштуйте йому зручне робоче місце;
  • надайте різні матеріали (гуаш, акварель, олівці, фарби, пензлі різних розмірів, крейда та ін);
  • покажіть різні техніки і запропонуйте дитині вибір (малювання олівцем і фарбами, друк, монотипія, малювання долоньками або пальчиками і т. д. ), але не надто великий;
  • неквапливо і послідовно обговоріть задумку.

Це саме те, чого дорослий може навчити дитину своїм прикладом.

5-6 років: створення розповідних малюнків, розвиток просторового мислення та формування індивідуального стилю

У 5-6 років діти намагаються відтворити дійсний, правдоподібний вигляд предметів. У малюнках з’являється розповідь про простір, з’являються деталі, призначення предметів. Деякі об’єкти набувають об’ємний контур, повертаються в ракурсі, зображуються в русі. Дитина знаходить свої шляхи вирішення складних просторових задач, наприклад, малює предмети прозоро, щоб показати їх перетину, або розгортає окремі елементи обличчям до глядача при боковому ракурсі, щоб можна було побачити найважливіше вміст. Контури стають більш складними по графіку, однак обсяг, світлотінь і відтінки частіше відсутні.

7-8 років: освоєння принципів реалістичного малюнка та систематичне навчання для досягнення досконалості

До шкільного віку дитина вже готовий почати освоювати принципи реалістичного малюнка. З’являються питання і бажання отримати допомогу дорослого в досягненні більш досконалого результату. І тут, звичайно, виникає питання про необхідність систематичного навчання, яке можуть запропонувати в спеціалізованих гуртках або художніх школах.

Як допомогти

Визначте напрям розвитку

У нашій культурі звичайному глядачеві більш зрозумілі реалістичні зображення. Має сенс удосконалюватися саме в цьому напрямку або розвивати більшою мірою творчі здібності і знахідки дитини? Від вирішення цього питання залежить і вибір місця навчання. В державних установах і академічних внз програми орієнтовані саме на роботу з точним зображенням натури. При всій повазі до традицій даного підходу варто пам’ятати про те, що результатом можуть бути високотехнічні, переконливі і дуже достовірні зображення, але позбавлені індивідуальних експресивних якостей, жвавості і виразності. У процесі навчання дітям, підліткам і більш дорослим студентам вкрай важко зберегти свій власний стиль сприйняття і передачі зображення, і мимоволі символічна роль художнього образу відходить на другий план. Безумовно, багато художники надалі вчаться знаходити компроміс між своїм задумом і каноном. Однак дуже незначна частина сучасних авторів повертається до умовного, знакової і позбавленому натуралістичних подробиць стилю. Для досконалого зображення реальності існує безліч технічних засобів, удосконалюються можливості представити свій погляд на світ і спосіб його переживання. Традиційне навчання тут може допомогти, а може суттєво загальмувати розвиток індивідуального стилю.

Підійдіть відповідально до вибору студії і педагога

Вибираючи приватні гуртки та центри, ви не можете бути впевнені у відході від загальної програми шкіл та наявності творчого середовища. Тому у виборі потрібно орієнтуватися на самостійне знайомство з педагогом студії і відгуками про його роботу. Як і в інших видах мистецтва, малювання вчить не методика, система або установу, а людина. Досить відкрити будь-яку біографію відомого художника, в ній будуть перераховані не школи і не техніки, а імена конкретних людей, Вчителів, яким вдалося розкрити талант і надати значущий вплив на їх творчість.

У навчанні дитини педагог-художник виконує скоріше роль провідника і помічника, ніж авторитарного вчителя, точно знає правила. Це людина, здатна підтримувати творчу атмосферу, інтерес до предмета, готовий прийняти і допомогти проявитися індивідуальним особливостям дитини. Це людина творча і також з неупередженим цікавістю ставиться до знахідок юних авторів, своїм прикладом виховує уважне ставлення як до природи зображуваних речей, так і того, що відбувається на аркуші живому процесу. Часто від таких педагогів можна почути, що вони й самі вчаться багато чого у дітей, що володіють своїм свіжим поглядом на речі.